Přeskočit na hlavní obsah

Manželská komunikace

"Srk, chrmpf, srk, uuuuuf."


Zvuky, které jako ajťák vydávám při konzumaci domácí kulajdy, nelze písemně úplně přesně reprodukovat. Poctivá husťačka bývá zlatým hřebem každého únavného pracovního dne - a v podobných okamžicích jde gramatika a správná výslovnost stranou. Prostě si chrochtám a pozdvižené obočí manželky, která se něčím zabývá u kuchyňského dřezu, ignoruji.


"Ty už se mnou vůbec nemluvíš," dolehne náhle k mým uším lehce vyčítavý hlas. "Ani mi neřekneš, jak ses měl v práci... a vůbec." Ustane zurčení vody. "Kdoví, jestli do tý práce vůbec chodíš a neběháš někde za babama!" Povzdechne si žena a já se hluboce zastydím.


Instiktivní reakci - totiž zásadní odmítnutí nespravedlivého obvinění z nepovoleného sportu s jinými ženami - udusím v zárodku, poněvadž vím, že čím více se budu bránit, tím více bude narůstat podezření, že na zmíněném obvinění něco je.


"Srk, srk, uuuuuuf," pravím a sumíruji si větnou stavbu, abych manželce udělal radost a podělil se s ní o zážitky z mého pracovního nasazení. Odkládám lžíci, a dost nerad i nedojezený zbytek takzvané chia housky, načež se pustím do popisu běžného ajťáckého dne.


"No, víš," povídám, "ráno dorazím do rachoty a už ve dveřích netrpělivě přešlapuje naše skladnice. Nemůže uzavřít pokladnu, bo nefrčí Caris. Spolknu sprostá slova a běžím resetnout server, o němž Microsoft usoudil, že ho musí nutně aktualizovat, což se moc nepovedlo. O pár minut později mi volá borec z ostravské pobočky, že mu nejde skenování z kopírky do SMB. Juknu na to přes TeamViewer, přesvědčím kopírku, že uživatel KnVozy1 skutečně existuje a je vyřešeno. Sotva jsem usrknul kafe, dorazí pobledlý mechanik, že mu ODIS zahlásil neplatnou operaci a bude ukončen, což je průser, protože řídící jednotka v novém Superbu by tohle náhlé přerušení flešování také nemusela přežít.


Ještě než dorazím na dílnu, potkám přijímacího technika, kterému netiskne tiskárna. Nedělám z něj blbce, vložím do zásobníku papír a jdu se podívat na ten VAS 6160E, co se zase porouchalo. Po hodině přemlouvání vzpurného systému volám na helpdesk, abych se dozvěděl, že mám prostě přístroj resetnout do továrního nastavení, všechno znovu nainstalovat a nakonfigurovat. Udělám to - a nic. Zkouším nastavit čtecí hlavu 6154 na WLAN infrastrukturu - a prd. Pak podle manuálu zkusím WLAN peer-to-peer spojení, což na okamžik zafunguje, ale napodruhé ani ťuk. Ztrácím nervy a procházím Perlovkou - sypu ze sebe kurvy.


Načež všechno vypnu a hledám okno, kudy bych ten bazmek vyhodil. Pak ho zkusmo zapnu - a najednou všechno šlape jako hodinky. Ptá se mě mechanik, co tomu bylo. Pravdu mu říct nemůžu, tak se zachmuřím a optám se ho s tragickým přízvukem v hlase - opravdu to chceš vědět? Nechce. Pak musím změnit IP adresy na platebních terminálech a nakonfigurovat poslední tři iPady, aby v nich správně šlapalo SST a B2B portál."


Nadechnu se, zamíchám kulajdu, aby se nevytvořil škraloup, a jsem připraven pokračovat líčením zážitků se vzpurným SMTP serverem, který odmítá posílat e-maily větší než 3 MB na některé adresy, přestože mu to nikdo nezakázal.


Jenže to by mi vystydlo jídlo, a tak ještě dříve, než znovu zabořím pysk do polévky, optám se: "A co ty, mamuš, jak ses měla celý den?"


"Ale to víš, jako vždycky. Znáš to." Poskytla mi manželka vyčerpávající odpověď a doplňujícím dotazem vrátila naše soužití do kompatibilního režimu: "Udělám ti ještě knedlíky s vajíčkem, chceš?"

"Jo," odvětil jsem - a na problémy s SMTP, EET, FTP a NASem už se nedostalo.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...