Přeskočit na hlavní obsah

Na kole

Rozhodnete-li se jednoho teplého letního dne opustit vymazlenou komfortní zónu, a místo pohodlí svého klimatizovaného vozu zvolíte na cestu do práce bicykl na nožní pohon, máte během čtrnáct kilometrů dlouhého výšlapu v zásadě jediné dvě starosti.


Nerozbít si čuňu na zákeřných výmolech v divokém lese, protože se vyhýbáte hlavním silničním tahům - ale hlavně umravnit mozek, aby během fyzické námahy nevymýšlel kraviny či ptákoviny.


To první jsem zvládl na jedničku, s tím druhým neustále bojuji. Místo abych sál atmosféru brzkého rána, kdy zpěvné ptactvo šveholí své sonáty C-moll a listnatými stromy se prohání jemný vánek, který vytváří atmosféru plnou pohody, dumám nad tím, jak správně nakonfigurovat fungl nový doménový server, abych nenapáchal víc škody než užitku.


O kilometr později jsem to vzdal a zkusil si zahrát fiktivní šachy sám se sebou. V sedmém tahu jsem dostal mat a bylo po ptákách.


Pak jsem si vzpomněl, že musím příští týden k zubaři, který se zmiňoval o jakémsi můstku tři-pět za sedm tisíc, což jsem odsouhlasil, aniž bych se ptal na podrobnosti.


Načež mi vytanulo na mysl, že manželka hodlá opět jet do Karlových Varů a polil mě pot, protože absolutní a přísný zákaz kouření z lázeňského pobytu dělá abstineční peklo.


Do prdele! Najel jsem do ďuzny, ztratil rovnováhu a pro jistotu slezl z kola. Rozhlédnu se kolem, sosnu z nádobky odstáté vody a přemýšlím, zda ten kos, co mě zpovzdálí pozoruje, musí také do práce. Asi ne, usoudím, ale neptám se, abych ho neurazil. Šlapu dál. Ztuha. Také mám pocit, že jsem při hledání nejkratší trasy trochu zakufroval.


V dáli vidím jakousi hájenku, která podle Google maps na mém mobilním telefonu neexistuje. Zkusil jsem mapy načíst znovu, načež telefon zaprotestoval a vypnul se. Aha! Na kole nemám nabíječku. Do prčic.


Dojedu blíž a spatřím borce v kraťasech s čvaňhákem v puse, jak zápolí s obrovským kusem dřeva. Nejspíš hajný nebo jiná bájná bytost žijící v souladu s přírodou. Bez zbytečné techniky a jiného civilizačního balastu.


Spadnu z kola a povídám: "Nechcete trochu pomoct, dobrý muži?" Řekne "pffffff uchm", což beru jako souhlas - a chvíli se s tím břemenem plahočíme spolu. Nabídnutou cigaretu za odměnu odmítnu, protože jsem rád, že dýchám, osmělím se a optám se: "Nevíte, prosím, kudy nejrychleji do Hlučína?"


Pán řekne jenom "chrmpf uh" a na chvíli se vzdálí. O pár minut později je zpátky s tabletem Samsung v ruce, chvilku loví GPS signál a pak mi vše vysvětlí. Je to jednoduché. Čtyři kilometry zpátky a pak odbočit doprava.


Měl pravdu. Jen mě mrzí, že jsem tak spěchal z lůna přírody. Mohl jsem si s tím málomluvným člověkem dát partii šachu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy