Přeskočit na hlavní obsah

Bidet

„Zatracená prodlužovačka, zase jsem o ní zakopla!“ Vynořila se z hlubin naší obstarožní koupelny hlasitá stížnost, kterou jsem vám pro jistotu přeložil do spisovného jazyka prostého vulgarit.

Svou ženu jsem chápal. Tahle místnost, bez níž se žádná domácnost neobejde, vznikla v době, kdy automatická pračka bylo neznámé slovní spojení a sci-fi. Což kromě jiného znamená, že všechny potřebné technologické opičárny, jako kupříkladu zásuvka, přívod vody a odpad, jsou na hony vzdáleny prostoru, kam lze objemné zařízení bezpečně postavit. Ke slovu tak přišla improvizace.

Bojovali jsme s nutností natahovat prodlužovací kabel spoustu let. Jeden jsem rozšlápl, druhý zajiskřil a vyhodil pojistky v celém domě. A tak podobně. Občas se někomu přihodilo, že zapomněl výpustní hadici umístit do vany, takže první odpouštění vody skončilo obdobou biblické potopy. Ano, vždy to byla má chyba a nepozornost, i když jsem ani doma nebyl, jak už to tak v manželství chodí.

Až mě jednoho dne osvítila myšlenka.

„Poslyš, mamuš, co kdybychom tady z levé strany, kde všechno podstatné je, odstranili bidet? Získáme dost místa, zásuvku, přívod vody a odpadní rouru. A přesuneme tam pračku?“ Byla to skvělá mozková sazenička, která se o několik dní později v cílovém místě ujala a rozkvetla.

Asi dva měsíce nám trvalo najít instalatéra, který potřebný úkon provede, protože sám jsem si na podobné dobrodružství netroufl. Potvrdila se tak i Einsteinova teorie relativity. Najít řemeslníka trvá asi stokrát delší dobu než operace samotná. Jistě znáte. Za hodinku bylo hotovo a kupodivu i vcelku levně.

Odvláčel jsem nepotřebný bidet ven pod šopu, kde tiše počká, až dorazí kontejner od společnosti, která se chlubí sloganem, že „pořádek dělá přátele“, popřál jsem mu klidné odpočinutí a hotovil se k odchodu.

V té chvíli se mi připletla do cesty nejmladší vnučka a prohlásila: „Ahoj, dědo!“ Simonka se jmenuje. Je roztomilá, paličatá a držkatá, poněvadž už umí napočítat do stovky, takže má pocit, že je nejchytřejší na světě. To přejde letos v září ve druhé třídě.

Pohlédla na vysloužilé sanitární zařízení, pak na mě, zkusmo do poctivého porcelánu strčila nohou a odmlčela se. Poté se ke mně otočila, typicky ženským způsobem si prohrábla dlouhé blonďaté vlasy, zachmuřila se, a po déle trvající pauze položila zásadní otázku: „Dědo, a kde si teď bude babička mýt prdel?“

O řešení tohoto problému vás budu včas informovat.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...