Přeskočit na hlavní obsah

Záhada

"Muži, pomóc!" Ozvalo se z vedlejší místnosti, kterou nazýváme obývacím pokojem, protože lepší název ještě nikdo nevymyslel.

Lehce znechucen jsem ve svém pokojíku pozastavil sledování dalšího dílu sci-fi seriálu a vyrazil zjistit, co zase nefunguje. Podezíral jsem dálkový ovladač televize, s nímž manželka vede dlouhodobou a  vyčerpávající válku. Prozatím prohrává na plné čáře.

Také je možné, že přestal šlapat internet, neboť postarší dýchavičný router občas mívá své dny. Stejné jako my muži s Fernetem. 

Ve hře ale bylo také hledání brýlí, což mě uklidnilo, poněvadž v tomhle sportu jsem naprostým přeborníkem. Prozatím jsem pokaždé našel všechny - a to i na dost nepravděpodobných místech.

Mírně napnut jsem vlezl do obýváku a pokládám otázku: "Copak potřebuješ mamuš?"

"Ztratil se mi rukáv!"

Aha!

Vždycky je něco poprvé. Rukáv byla má životní hledací premiéra. Hlavou mi probleskla hříšná myšlenka, že rukáv se snad ani nedá ztratit, aniž by si člověk nevšiml, že mu upadl. Moudře jsem se ale rozmlčel, abych ženu nenaštval, zachmuřil se, rozhlédl se po místnosti a na první pohled nenašel nic. Kromě psa, který se tvářil nevinně, jednoho háčkovaného medvěda, jemuž bylo všechno jedno, a nějaké mluvící hlavy v televizním přijímači, která plácala kraviny, ale vypnout nešla, poněvadž ovladač si opět postavil hlavu.

"Jaký rukáv máš na mysli?" Ptám se asertivně a hledím na hebký pulovr, který má na sobě a žádný rukáv mu zjevně nechybí.

"Takový podobný - háčkovaný. Pro svetr na medvěda," zašmrdlá manželka ještě nehotovým výrobkem, v němž by rukáv poznal leda Picasso, a to ještě stěží.

"Kde jsi ho viděla naposled?" Aktivuji mozkové buňky a oprašuji znalosti, které jsem zamlada načerpal při studiu kriminalistických sborníků, což jsem měl od svého dědy policajta přísně zakázáno, a proto jsem je hltal.

"Kdybych to věděla, tak se tě neptám!" Načuřila se žena a mně doklaplo, že bezvýsledným hledáním už nejspíš nějaký ten čas strávila - a já tedy zafungoval jako poslední první pomoc. Hloupými otázkami jenom celou situaci zhoršuji. Chytrý manžel tedy ukročí stranou na bezpečnější území, což jsem neprodleně učinil.

"To je fakt," uznal jsem svou chybu, a v následující hodině převrátil celé první patro našeho rodinného domku naruby. Včetně ledničky, pračky, sporáku, sušárny, sklepu se sedmým schodem, kam ale žena nechodí, pergoly, letní kuchyně a také místa, kde běžně ukládáme toaletní papír, ovšem občas tam bývají i zubní kartáčky nebo Indulona, kterou jsem si jednou vyčistil zuby, takže mám čistá i střeva. Nic.

"Nevím, Maruško," vzdávám se a přiznávám porážku, ač bytostně nerad. Chlap, který prohraje válku, si Helenu nezaslouží.  "Budeš si asi muset uháčkovat nový," dodávám jí naději a odkráčím zjistit, jak ty divné věci v seriálu dopadnou.

Ráno dorazím do práce, srkám kafe a zjišťuji, co vše digitálního ve firmě zase nefunguje, když mě vyruší oznámení z Facebooku.

"Dobré ráno," objeví se na obrazovce. A následuje: "Neuvěříš, kde jsem ten rukáv našla." Pár minut je ticho, pak zase mobil zabzučí a objeví se přídavek: "V kuchyňské lince v hrnci, kam jsem si ho na chvíli odložila, když jsem šla připravovat jídlo králíkům. Nemusím ho háčkovat znovu!"

A o chvíli později: "Hurá!"

Nefungovala jenom tiskárna ve skladu náhradních dílů, poněvadž ji uklízečka vytáhla ze zásuvky, aby mohla zapojit vysavač. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z