Přeskočit na hlavní obsah

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo. Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser.

Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?"

Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním.

"Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná.

"Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách."

Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vyřešil.

Tři dny poté dorazil domů fungl nový výrobek značky Samsung. Měl šedesát centimetrů na šířku i na délku, což mělo být dostatečné, protože futra do koupelny disponovala totožným rozměrem. Dle projektu. O několik minut později se ukázalo, že projektant selhal a k úspěšnému protlačení přístroje otvorem chybí jeden centimetr. Porazit geometrii nelze tak snadno, takže na řadu přišla vivisekce.

"Tohle všechno musí pryč," říkám a zbavuji pračku všeho, co jde odšroubovat a přečnívá. Vmanévruji aparát na určené místo, vrátím vše odmontované, přičemž mi zbude šest nadbytečných šroubků, připojím zařízení k vodě i k elektřině a vítězoslavně volám: "Mamuš, pojď, máš novou pračku, můžeš se do toho pustit!"

Manželka už mě zná, takže k výsledku mého snažení přistupuje s opatrnou nedůvěrou. Naplní buben, vrazí do šuplíčku prací prášek, aviváž a vůbec všechno, o čem netuším, k čemu je vlastně dobré. Zmáčkne startovací tlačítko. A nic! Ticho.

Orosil jsem se. Za blbce jsem už byl v životě vícekrát, ale tentokrát mě to stálo skoro deset tisíc. Že by mi prodali šunt? Bezradně okupuji koupelnu a přemýšlím, co se mohlo zvrtnout. Můj zrak padne na prodlužovací šňůru, a protože už mě nic jiného nenapadá, jdu a vyměním ji za jinou.

Chňápnu po čudlíku a pračka ožije. Zahraje tóny z Mozarta, rozbliká všechny ledky na displeji, spustí přednastavený program a začne se chovat způsobně.

Čímž mě postaví do obtížné situace.Vysvětlit manželce, že starou funkční pračku jsme vyhodili jenom kvůli pokažené prodlužovačce, vyžadovalo notnou dávku diplomatické dovednosti. Jinak řečeno - musím tak trochu zalhat.

"Víš, chtělo to jen restart procesoru," třímám v ruce manuál, lžu a rdím se jenom trošku.

Stará pračka se v tu chvíli obrátila ve svém křemíkovém hrobě.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z