Přeskočit na hlavní obsah

Opačníci

Manželka o mně a psovi tvrdí, že jsme opačníci. Něco pravdy na této teorii bude, přestože ani jeden z nás nemá indiánské předky. Alespoň pokud je mi známo.

Opačnictví jako podivuhodný způsob života dovedli k dokonalosti Šajeni - kmen obývající kdysi rozsáhlou oblast u Velkých kanadských jezer. Chtěl-li opačník vyjádřit souhlas, odpovídal: "Ne." Když mu někdo poradil jet na koni, šel samozřejmě pěšky.

Pokud jste ho chtěli vykázat z místnosti, požádali jste ho, aby přišel blíž. A naopak. Zimu trávil v kraťasech, léto v roláku. Jedl, když neměl hlad, a spal, když ostatní bděli. Vzato kolem a kolem šlo tedy o první historický prototyp dnes běžného moderního manžela. Opačníka naživo jste mohli spatřit ve filmu Malý velký muž s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli.

Dilema, po kom je pes, který sežere všechno ostatní, jen ne stravu nachystanou ve vlastní misce, je tímto rozřešeno. Špatné návyky odkoukal od vlastního pána, protože panička funguje časoprostorově přirozenějším způsobem.

Nevděčný úkol nasytit spoustu různorodého zvířectva, včetně zákonitého chotě, zvládá ovšem má žena s uměním a šarmem sobě vlastním. Kupříkladu psí dámě připravuje pokrm, nad nímž se sbíhají sliny i mně.

Základem jsou vařené těstoviny, doplněné strouhanou mrkvičkou, hráškem, celerem a nějakým tím vitamínem, ale hlavně slušnou porcí masa. Nejčastěji drůbežími játry. To vše se zamíchá, lehce přihřeje a předloží pejskovi ke konzumaci.

Načež vypukne legrace vhodná k publikaci v zábavných zvířecích pořadech. Psí slečna se loudavě přiloudá k misce, podezíravě pohlédne na paničku sedící u stolu, a skloní hlavu k potravě. Poté štítivě ohrne pysky a velmi, velmi opatrně, aby se nedotkla těstovin nebo zbytků ohavné zeleniny, vydoluje nejbližší kousek masa a odťapká s ním do předsíně.

Tam ho upustí na koberec, párkrát do něj strčí čumáčkem, zda náhodou ještě není naživu, a s nejvyšším sebezapřením ho pozře. Technologický postup opakuje, dokud je v talířku alespoň kousek viditelného masa. Říkám tomu kulinářská turistika a vždy se dobře bavím, zatímco manželka už méně, protože výsledek cestovatelské činnosti zanechává koberec v nepříliš čistém stavu.

„A dost!“ zahřměla jednou žena a práskla rukou do stolu. Pes úlekem nadskočil a mně se vypnul tablet. „Jsi mrcha paskudná *. Nevděčná. Já se ti s jídlem vyvařuju a ty ofrňuješ rypák.“ S těmito slovy vyhnala vyděšenou čubičku na dvorek a dodala: „Když si nevážíš dobrého jídla, zavolám kocoura Filipa, ten si mé péče bude vážit.“ Jak řekla, tak učinila.

Venkovní kocour, který je k vidění pouze v době výdeje krmiva a příliš si nevybírá, vplul do kuchyně majestátním krokem vládce vesmíru. Na pozdrav krátce mňouknul a sklonil čumák k nabízené krmi. Načež ohrnul pysky, pak velmi, velmi opatrně vydloubnul kousek psem zapomenutého masíčka a odkráčel s ním do předsíně, kde ho milostivě spolknul. Pak se vyčítavě ohlédl, prsknul, odešel ven a tři dny jsme ho nespatřili.

Psí slečna Daisy se na závěr dne dorazila vysomrovanými piškoty, a mně konečně došlo, proč mívám k večeři tak často obyčejné šunkofleky. Přestože bych si raději smlsnul na bažantovi na víně.

Inu, opačník.

*Paskudný je prajzské slovo, které by se do češtiny dalo přeložit asi jako „rozmlsaný“.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z