Přeskočit na hlavní obsah

Sporák

Způsob, jak přesvědčit šetřivého Prajzáka, aby dobrovolně a rád připustil rekonstrukci kuchyňského koutu, pojala manželka po svém. Záludně psychologicky. Na přímo by přesvědčování měla hodně těžké, protože nová ložnice dost pošramotila aktiva na běžném účtu, a to ještě není ani vyrobená.

Zmíněná metoda spočívá ve zvýšené frekvenci vulgárního výraziva linoucího se z vývařovny především v okamžicích, kdy interaktivně odpočívám na gauči s dálkovým televizním ovladačem. 

Nejdřív se ozve dlouhotrvající "cvak, cvak, cvak, cvak...", jak se dámská obsluha pokouší pomocí elektrického zapalování donutit plynový sporák k činnosti. Bezvýsledně.

Ostatně koupit inženýrskou zhůvěřilost, kterou nelze zapálit obyčejnou zápalkou, považuji za své největší osobní selhání. Sám s ním vedu tichou technologickou válku, protože ten zmetek je vybaven digitálními hodinami a budíkem, který mívá tendence aktivovat se sám, především pak kolem třetí hodiny ranní. 

Na minutku se rozhostí ticho, přerušené jenom zvukem hrnce plného brambor přemisťovaného na jiný hořák, načež se ozve další nervózní "cvak, cvak, cvak, cvak...". To je posléze následováno mnohem hlasitějším zvoláním "kurva!"
 
Jednou za týden se to snese. Když se ale podobné výrazivo, včetně slov, která jsem slyšel poprvé v životě, začne ozývat několikrát denně, kapitulujete. Zvednete řiť a jdete se podívat, co se děje, přičemž se chováte asertivně. Poněvadž jste muž, a tím pádem máte k technice blíže.

"Co se děje, miláčku?" 
"Ten píp píp sporák nechce píp hořet!"
"Ale neříkej," povídám a mačkám kolečko. Cvak, cvak, cvak, cvak... a nic.
"Tož kupíme nový," zachraňuji situaci, abych nevypadal jako nemehlo.
"Nechci sporák," dí žena. "Stačí varná deska. A pod ni elektrickou troubu."

"Žádný problém," povídám a chystám se nastartovat tablet, abych zjistil, na kolik ta legrace přijde.

"Jenže to potřebujeme i novou kuchyňskou desku. A taky přeskládat všechny skříňky." Kuje manželka železo, dokud je žhavé. "Celou tuhle stranu posuneme, jednu skříňku přemístíme nad myčku, tuhle dáme zleva a pod ní vyrobíme takový odkládací pultík... a je to." Pohlédla na mě  s nadějí ve tváři. 

"Hmmmm," pravím pochybovačně, "a půjde to tak? Nejspíš se všechno nevejde, ne?"

"Neboj," rozzáří se jako jarní sluníčko, "už jsem tu měla ráno borce truhláře, má všechno změřené a říkal, že nic není problém. Za dva dny to bude hotový!"

Zareagoval jsem jako pravý muž a prohlásil jenom: "A kurva!" 

Platební karta si vzala dovolenou.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z