Přeskočit na hlavní obsah

Štamgast

Vzápětí poté, co jsem podruhé v životě vstoupil v Hlučíně do zastrčené prodejny krmiv pro všelijakou domácí havěť, nasadila postarší dáma za pultem široký úsměv a přivítala mě jako starého známého: "Ááááá, náš pan horolezec. Tak co to bude tentokrát? Jako obvykle?" Přikývl jsem a o pár minut později potěšen, že už jsem štamgastem, odjížděl i s požadovaným zbožím. Nejsem horolezec, nýbrž ajťák.

Náš přátelský obchodní vztah vznikl asi před čtvrt rokem kombinací dvou na první pohled nezávislých faktorů. 

Prvním z nich byla nadměrná sexuální čipernost sousedovic králičího samce, který obskočil všechno, co v našem útulku pro ušaté hlodavce našel, včetně tří homosexuálních jedinců. S tím související populační exploze zapříčinila nedostatek žrádla, a bylo tudíž nutné doplnit zásoby.

Druhým faktorem se stala skutečnost, že s postupujícím věkem začínám být, jak občas bez postranních úmyslů podotýká má žena, starý sklerotický chuj. Za což nemohu já, nýbrž biologické zákonitosti ovlivňující fungování téměř šedesát let starého mozku, který mívá tendence nepodstatné myšlenky uchovávat, a ty důležité bez rozpaků zahazovat. Jako se stalo právě tehdy, když mě manželka vyslala poprvé zakoupit králičí mňamku, aby čerstvě narozená drobotina neskučela hlady.

Jako zásobovací panic jsem hanebně selhal, protože z celého precizně formulovaného požadavku na množství a typ krmiva jsem si zapamatoval jediné dvě věci: že jde o stravu granulovité formy určenou hlodavcům, a že se jmenuje jako nějaká prokletá hora, jejíž název jsem zapomněl v okamžiku odchodu z bytu. Papírek s písemnými pokyny zůstal ležet na botníku a poznámku do mobilu jsem si zapomněl učinit.

Cestou z práce jsem vyrazil do obchůdku a převracel v hlavě možné způsoby, jak z celé záležitosti elegantně vybruslit, abych nemusel zvednout telefon a potvrdit tak manželčinu teorii o zapomnětlivém chujovi. Stejně by to nešlo, protože mobilní zázrak tiše odpočíval na pracovním stole, kde jsem ho zapomněl. Asi nezbývá nic jiného, než udělat ze sebe blbce.

A tak jsem vlezl před pult, zatvářil se zkroušeně a rozhodl se povědět čistou pravdu: "Poklona uctivá. Víte, měl jsem dneska těžký den a navíc jsem ajťák. Žena mě poslala koupit granule pro králíky, ale jediné, co si pamatuju, je fakt, že produkt se jmenuje jako nějaká zlá hora, na které prý zahynula spousta horolezců. Ale Everest to asi nebude, že?" Dodávám s nadějí, krčím rameny a očekávám nejhorší.

Paní prodavačka se na chvilku zachmuřila, poněvadž podobného exota asi spatřila poprvé v životě, poté rozjasnila líc a vykřikla radostně: "Aha! Já už vím!" Otočila se ke kolegyni, která byla zodpovědná za expedici, a dokončila objednávku za mě:

"Maruš, vezmi rudl a dovez tady pánovi pětadvacet kilo Ká Dvojky."

Od té doby jsem horolezec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z