Přeskočit na hlavní obsah

Štamgast

Vzápětí poté, co jsem podruhé v životě vstoupil v Hlučíně do zastrčené prodejny krmiv pro všelijakou domácí havěť, nasadila postarší dáma za pultem široký úsměv a přivítala mě jako starého známého: "Ááááá, náš pan horolezec. Tak co to bude tentokrát? Jako obvykle?" Přikývl jsem a o pár minut později potěšen, že už jsem štamgastem, odjížděl i s požadovaným zbožím. Nejsem horolezec, nýbrž ajťák.

Náš přátelský obchodní vztah vznikl asi před čtvrt rokem kombinací dvou na první pohled nezávislých faktorů. 

Prvním z nich byla nadměrná sexuální čipernost sousedovic králičího samce, který obskočil všechno, co v našem útulku pro ušaté hlodavce našel, včetně tří homosexuálních jedinců. S tím související populační exploze zapříčinila nedostatek žrádla, a bylo tudíž nutné doplnit zásoby.

Druhým faktorem se stala skutečnost, že s postupujícím věkem začínám být, jak občas bez postranních úmyslů podotýká má žena, starý sklerotický chuj. Za což nemohu já, nýbrž biologické zákonitosti ovlivňující fungování téměř šedesát let starého mozku, který mívá tendence nepodstatné myšlenky uchovávat, a ty důležité bez rozpaků zahazovat. Jako se stalo právě tehdy, když mě manželka vyslala poprvé zakoupit králičí mňamku, aby čerstvě narozená drobotina neskučela hlady.

Jako zásobovací panic jsem hanebně selhal, protože z celého precizně formulovaného požadavku na množství a typ krmiva jsem si zapamatoval jediné dvě věci: že jde o stravu granulovité formy určenou hlodavcům, a že se jmenuje jako nějaká prokletá hora, jejíž název jsem zapomněl v okamžiku odchodu z bytu. Papírek s písemnými pokyny zůstal ležet na botníku a poznámku do mobilu jsem si zapomněl učinit.

Cestou z práce jsem vyrazil do obchůdku a převracel v hlavě možné způsoby, jak z celé záležitosti elegantně vybruslit, abych nemusel zvednout telefon a potvrdit tak manželčinu teorii o zapomnětlivém chujovi. Stejně by to nešlo, protože mobilní zázrak tiše odpočíval na pracovním stole, kde jsem ho zapomněl. Asi nezbývá nic jiného, než udělat ze sebe blbce.

A tak jsem vlezl před pult, zatvářil se zkroušeně a rozhodl se povědět čistou pravdu: "Poklona uctivá. Víte, měl jsem dneska těžký den a navíc jsem ajťák. Žena mě poslala koupit granule pro králíky, ale jediné, co si pamatuju, je fakt, že produkt se jmenuje jako nějaká zlá hora, na které prý zahynula spousta horolezců. Ale Everest to asi nebude, že?" Dodávám s nadějí, krčím rameny a očekávám nejhorší.

Paní prodavačka se na chvilku zachmuřila, poněvadž podobného exota asi spatřila poprvé v životě, poté rozjasnila líc a vykřikla radostně: "Aha! Já už vím!" Otočila se ke kolegyni, která byla zodpovědná za expedici, a dokončila objednávku za mě:

"Maruš, vezmi rudl a dovez tady pánovi pětadvacet kilo Ká Dvojky."

Od té doby jsem horolezec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...