Přeskočit na hlavní obsah

Zubaři

Zubařů je kritický nedostatek. Především na vesnicích tohle záslužné řemeslo vymírá. Staří odcházejí do důchodu a mladí se na venkov nehrnou. Tuhle bolestnou zkušenost učinila má žena, jejíž dvorní zubařka v nedaleké dědině před pár lety šlehla s povoláním a prý se teď plaví někde po Karibiku, aby si alespoň trochu spravila pochroumaná záda a bolavé nohy. A užila si důchod. Chápu ji.

Být zubařem je totiž poslání, nikoliv zaměstnání. Nevděčné a dost sadistické. Obdivuji každého, kdo se téhle profese drží. I přestože, jak jsem zaslechl jednou v čekárně, se tomu mému přezdívá Korunkář

Jeho bratr totiž provozuje laboratoř zaměřenou na výrobu zubních náhrad. Umí i můstky, takže já osobně jsem vlastníkem už dvou výdobytků moderní zubařské techniky. Důležitá informace, pokud to nevíte - umělý zub se nemůže zkazit! Ale platební karty neberou a čtyři můstky stačí, drahoušku.

Ženu bohužel potrápila osmička vlevo nahoře. Navíc těsně před víkendem.

Na pohotovosti se zaučují mladí dentisté, aby získali zkušenosti. Podle dlouhé fronty mají k experimentům lidského materiálu dostatek. "Taký fajný synek to byl," vyplivla manželka krvavou slinu cestou na parkoviště, když se mladíkovi po značném úsilí podařilo zlomený zub vyoperovat. Jenže zákrok zvoral, takže o týden později jsme na opavské pohotovosti byli znovu. A opět tam byl fajný synek, kterému se také moc nedařilo. 

A tak jsem spustil pátrací akci. Najít zubní ordinaci v okolí Ostravy a Opavy, kde přijímají nové pacienty, se ukázalo jako takzvaná jednotka nemožnosti. Přibližně stejná, jako vyrazit z finančního úřadu přeplatek na daních.

Jednou jsem se po tvrdém googlování dokonce dovolal na jakousi věhlasnou ostravskou kliniku, kde mi slečna slibovala, že nic není problém. Klidně nám vyrobí zuby, jaké měl Karel Gott. Prodávat rodinný domek se nám ale ještě nechce, takže jsme hledali dál. Bezvýsledně.

Až mě napadlo požádat mého zubaře, kterého mám ovšem také skoro čtyřicet kilometrů daleko, o pomoc. Sbalil jsem obrovskou čokoládu Milka, dvě kvalitní kávy od Jacobse a whisky s názvem Tullamore Dew a vyrazil za sestřičkou. Stříknul jsem si do oka trochu cibulové šťávy, abych slzel - a podařilo se! Má žena má konečně po dlouhé době svého vlastního zubaře.

Dorazili jsme na desátou, jak bylo předem dohodnuto, takže ještě v půl dvanácté já pobíhal po přilehlém parku, zatímco manželka trpělivě čekala v miniaturní čekárně. Poté konečně přišla na řadu. Připomínám, že bolavá osmička, i když je venku a díra zašitá, je stále pěkná mrcha. Nebyl jsem u toho přímo, jen jsem zaslechl z okna hrozný křik a o chvíli později spatřil úprk několika vyděšených tváří, jak spěchají na čerstvý vzduch.

Cestou domů žena spolkla Paralen a postěžovala si: "Jak mi vyndaval stehy, to byla taková bolest, že jsem řvala ještě víc jak při porodu." Zachmuřil jsem se a neřekl nic, protože vhodná slova naleznete stěží.

"A víš, co mi doktor řekl?" Pokrčil jsem rameny.

"Milá paní, jste u zubaře. Co jste čekala, že vás budu lechtat?"

Vypadá to ale, že jakási peruánská bylina nacpaná do díry po osmičce zabrala. Alespoň doufám, poněvadž mi je mé ženy hrozně líto, když trpí. Navíc jsem manžel na svém místě, takže jsem strčil do pusy TicTac bez cukru, trochu zabral a ulomil si kus předního zubu. Schválně.

Poněvadž jsem kdysi v obřadní síni prohlásil, že spolu zůstaneme v dobrém i ve zlém. A já slovo držím! Ve čtvrtek budu trpět také.

A já umím řvát daleko víc, přestože jsem nikdy nerodil.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad