Přeskočit na hlavní obsah

Zátka

Konec dnešního příběhu pro ty, co neradi čtou:

Zátka udělala plup, mladé černovlasé slečně v miniaturních šatičkách se rozšířily oči a vděčně pronesla vďaka. Cítil jsem se jako pravý muž, který má u sebe nůž, i když ho jsem neměl.

Prostředek dnešního statusu pro trpělivější:

Přešlapuji na Olomoucké ulici v Opavě u vchodu do budovy, kde jsem několik let pracoval jako ředitel správy nemovitostí. Z baru naproti, kam jsme si občas odskočili na pivo, je dnes kavárna a cukrárna. Kancelář, v níž jsem vlastnoručně natíral pult a kde jsme se dohadovali s nájemci obecních nemovitostí, že ten jejich hajzlík ještě fakt pár roků musí vydržet, protože nejsou peníze, dnes funguje jako sexuologická ambulance. To hodně vysvětluje. Výlet do minulosti dokáže nastartovat nostalgické přesvědčení, že tenkrát bylo líp, což není pravda, ale mohla by být.

Začátek příběhu pro vášnivé čtenáře:

Svěřil jsem manželku do péče vyhlášené lékařky, kterou mi doporučil kolega zachraňující životy prostřednictvím žlutých vozů záchranné služby. Stepoval jsem venku téměř hodinu a poměrně rychle se začal nudit, protože na Facebooku bylo mrtvo a Twitter nabízel jenom samé smutné události.

I pozoroval jsem cvrkot na velmi rušné křižovatce. Začátečník ve voze opavské autoškoly zřejmě dostal od instruktora pokyn, aby doleva odbočil, až před sebou neuvidí žádné auto. Tím způsobil asi deset minut trvající zácpu, poněvadž byl nejspíš dalekozraký a bál se zahnout, i když protijedoucí vůz byl ještě dva kilometry daleko.

O chvíli později kolem mě proběhla skupinka turistů, z nichž první třímal v ruce mobil značky Chujomi (ostravský výraz pro značku Xiaomi) zvící velikosti pádla a zíral do navigace, aby nezabloudil. Skvadra asi dvaceti bytostí kolem mě proběhla, aby se o padesát metrů dál zmateně zastavila. Vedoucí muž zvednul ruku, otočil mobilní telefon vzhůru nohama a prohlásil: "Změna! Breda je tímhle směrem."

Myslím, že něco zvoral, poněvadž celá tlupa vyrazila sprintem k nemocnici, což je na opačnou stranu. Mlčel jsem, protože opavská nemocnice je vcelku hezké místo a je tam i psychiatrická léčebna. A kdo jsem já, abych zpochybňoval věhlasnou značku Chujomi, že?

Odhodil jsem vajgla do kanálu a spatřil mladou dívenku, jak bezmocně chodí sem a tam s lahví nějaké minerálky v ruce. Na hrdle flašky nebyla obyčejná plastová zátka, nýbrž poctivá kovová korunka. Dívka nejdřív zkusila zuby. Poté klíčenku. Načež se zastavila dva metry ode mě a pokoušela se do láhve dostat násilím pomocí betonové podezdívky domu, u něhož jsem čekal na manželku.

Teď už jsem nemlčel, uhrábl si elegantním pohybem šedivé vlasy a s milým úsměvem ji požádal: "Dejte to sem."

Poslechla.

Vytáhl jsem zapalovač... No, a zbytek už znáte.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z