Přeskočit na hlavní obsah

Zátka

Konec dnešního příběhu pro ty, co neradi čtou:

Zátka udělala plup, mladé černovlasé slečně v miniaturních šatičkách se rozšířily oči a vděčně pronesla vďaka. Cítil jsem se jako pravý muž, který má u sebe nůž, i když ho jsem neměl.

Prostředek dnešního statusu pro trpělivější:

Přešlapuji na Olomoucké ulici v Opavě u vchodu do budovy, kde jsem několik let pracoval jako ředitel správy nemovitostí. Z baru naproti, kam jsme si občas odskočili na pivo, je dnes kavárna a cukrárna. Kancelář, v níž jsem vlastnoručně natíral pult a kde jsme se dohadovali s nájemci obecních nemovitostí, že ten jejich hajzlík ještě fakt pár roků musí vydržet, protože nejsou peníze, dnes funguje jako sexuologická ambulance. To hodně vysvětluje. Výlet do minulosti dokáže nastartovat nostalgické přesvědčení, že tenkrát bylo líp, což není pravda, ale mohla by být.

Začátek příběhu pro vášnivé čtenáře:

Svěřil jsem manželku do péče vyhlášené lékařky, kterou mi doporučil kolega zachraňující životy prostřednictvím žlutých vozů záchranné služby. Stepoval jsem venku téměř hodinu a poměrně rychle se začal nudit, protože na Facebooku bylo mrtvo a Twitter nabízel jenom samé smutné události.

I pozoroval jsem cvrkot na velmi rušné křižovatce. Začátečník ve voze opavské autoškoly zřejmě dostal od instruktora pokyn, aby doleva odbočil, až před sebou neuvidí žádné auto. Tím způsobil asi deset minut trvající zácpu, poněvadž byl nejspíš dalekozraký a bál se zahnout, i když protijedoucí vůz byl ještě dva kilometry daleko.

O chvíli později kolem mě proběhla skupinka turistů, z nichž první třímal v ruce mobil značky Chujomi (ostravský výraz pro značku Xiaomi) zvící velikosti pádla a zíral do navigace, aby nezabloudil. Skvadra asi dvaceti bytostí kolem mě proběhla, aby se o padesát metrů dál zmateně zastavila. Vedoucí muž zvednul ruku, otočil mobilní telefon vzhůru nohama a prohlásil: "Změna! Breda je tímhle směrem."

Myslím, že něco zvoral, poněvadž celá tlupa vyrazila sprintem k nemocnici, což je na opačnou stranu. Mlčel jsem, protože opavská nemocnice je vcelku hezké místo a je tam i psychiatrická léčebna. A kdo jsem já, abych zpochybňoval věhlasnou značku Chujomi, že?

Odhodil jsem vajgla do kanálu a spatřil mladou dívenku, jak bezmocně chodí sem a tam s lahví nějaké minerálky v ruce. Na hrdle flašky nebyla obyčejná plastová zátka, nýbrž poctivá kovová korunka. Dívka nejdřív zkusila zuby. Poté klíčenku. Načež se zastavila dva metry ode mě a pokoušela se do láhve dostat násilím pomocí betonové podezdívky domu, u něhož jsem čekal na manželku.

Teď už jsem nemlčel, uhrábl si elegantním pohybem šedivé vlasy a s milým úsměvem ji požádal: "Dejte to sem."

Poslechla.

Vytáhl jsem zapalovač... No, a zbytek už znáte.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...