Přeskočit na hlavní obsah

Stomatolog

Říká se, že stáří je podzim života. Trocha pravdy na zlidovělém rčení bude. Stejně jako listí ze stromů, i z člověka opadne vše, čím se až doposud mohl chlubit. Vlasy, zuby, rozum. Ne nutně v uvedeném pořadí.

Mě opouští chrup. Stresující chvilky v čekárně tak začínají být spíše pravidlem než výjimkou. Dost dlouho jsem žil v iluzi, že stomatolog je něco jako filatelista, jen místo známek sbírá stokoruny. Omyl.

Ve skutečnosti jde o tvora, jehož posláním je vytloukat klín klínem. I v tomto případě lidové rčení trefilo hřebíček na hlavičku. Zubař je slušně placený sadista, který pacienty zbavuje jedné bolesti tím, že jim způsobuje bolest jinou. Jistě znáte.

Ten můj je mluvka, amatérský politolog a šprýmař. Seděl jsem nedávno s otevřeným hledím a sevřeným výfukem na zubařském křesle, které má ze záhadného důvodu opěradlo pouze pro levou ruku. Vzpomněl jsem si přitom na kreslený vtip, kde vnadná blondýnka sevřela pravou rukou zubařův pytlík a podotkla: "Nebudeme si přeci vzájemně způsobovat bolest, že pane doktore?" Ke své škodě jsem k podobnému činu odvahu nenašel. 

Doktor se mi vrtal v ústech nástrojem, jakým hodináři zasazují do mechanismu ozubená kolečka, a povídal vesele:

"Víte, pane, které zuby nikdy nebolí?"
"Hvehvhím,"
odpovídám popravdě.
"Ty ve skleničce na nočním stolku!"
"Hu ha hu,"
pozvedl jsem koutky, abych nevypadal jako ignorant.

"Vypláchněte si, pane," dodal a pošteloval svítidlo zářící světlem supernovy. Touhle lampou mi musí vidět až do řiti, napadlo mě, ale utěšil jsem se myšlenkou, že tak hluboko mívá zuby málokdo.

"Dáme plombičku, pane," pokračoval, "pěknou, bílou a jenom za pět stovek. V Praze byste zaplatil třikrát tolik!" Dodal, a já poděkoval osudu, že su od Ostravy, pyčo. Nervy drásající zvuk bezbolestné vrtačky zaplnil prostor ordinace. Zkusmo jsem hlasitě zasténal, aby se nešťastníci sedící v čekárně měli na co těšit.

"Víte," pokračoval, zatímco ostrým hrotem opečovával čtyřku vlevo nahoře, "já si myslím, že zodpovědní pracovníci Ministerstva zdravotnictví naši profesi hrubě podceňují. Dotace nemáme žádné a většinu finanční smetany slíznou jiní. My dostáváme prd a z naší poctivé práce tyjí průmysloví magnáti! Všichni chtějí mít plnou hubu porcelánu. Politici, herci, televizní moderátoři. Věděl jste, že se v tomhle státě vyrobí víc zubů, než hrníčků?"

"Hvehvehvel," konstatuji.

"Vidíte! A to může být také konec našeho zubařského řemesla. Až bude mít celý národ porcelánové zuby, které se nekazí, co budeme dělat my? Skončíme jako nezaměstnaní. Skousněte si pane," dodal a strčil mi do úst kus dámské vložky, nebo co to bylo.

Obrátil se k sestřičce culící se od ucha k uchu a prohlásil vesele: "Jenže já se nedám. Rekvalifikuji se na gynekologa. Otvor jako otvor. Je fuk, do jaké díry čumím. A tohle křeslo se dá sklopit naležato, takže ušetřím za vybavení ordinace!"

Odcházel jsem s rozporuplnými pocity. Když jsem míjel zubařův luxusní Mercedes, říkal jsem si, že stromy mají kliku.

Závidím jim, protože nepotřebují zubaře. Na jaře jim listí prostě znovu naroste. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad