Přeskočit na hlavní obsah

Teplo

Kromě nezbytné přítomnosti omáčky u jakéhokoliv pokrmu (včetně krupicové kaše a chleba s máslem), vedeme s manželkou také letitý spor o nutnost existence jednoho ročního období. Léta. Má žena ho prostě nesnáší. 

Přimhouříme-li oči a vezmeme-li na milost teorii reinkarnace, pak je zjevné, že já jsem potomek nějakého afrického Křováka či australského domorodce, který má parno rád, i když občas nadává. 

Manželka je ovšem vysloveně zimní tvor. Soukromě ji přezdívám Ledovou královnou a vypadá to, že v minulém životě byla Eskymák. Pardon - Inuita. To je národ, který údajně má více než padesát výrazů pro obyčejný sníh. Což samozřejmě pravda není, ale zní to krásně. Tenhle mýtus vznikl omylem, poněvadž všechna nová slova v eskymáckém jazyce jsou tvořena tak, že se k základnímu slovu přidá přípona. Inuitšina má přes 400 přípon, ale jen jednu předponu!  

Čeština je sice také mrcha, ale zkuste si na první dobrou nahlas přečíst tohle slovo pocházející z grónštiny: "aliikusirsuillammassuraanirartassagaluarpaali." Základ slova má neuvěřitelných devět přípon - a já vám neřeknu, co to znamená. Hledejte.

Platí prostě, že tuny bílého svinstva na place, deset pod nulou a obláčky zkondenzovaného dechu vycházející z úst, ji učiní šťastnou. Zatímco já uklízení sněhu považuji za jednu z nejzbytečnějších lidských činností, protože i v našem pásmu postačí být trpělivý a vyčkat, až vše roztaje, ona mě honí ven, abych vyrobil chodníčky.

Zvláštní ale je, že musíme minimálně jednou za rok do Řecka nebo Chorvatska, kde o sněhu sice slyšeli, ale považují ho za mýtus, a tam je také šťastná. Jednou jsem si hodlal tuto nejasnost dát do souvislostí a tak se napřímo zeptal, což se v manželství dělat nemá. 

Povídám: "Mamuš, jak to přijde, že máš ráda zimu, a  přesto furt někde trajdáme po mořském pobřeží?"

"To je jiné horko!" Odvětila, koupila si fešný klobouk a považovala záležitost za uzavřenou.

Aha.

Takže existují dvě různá horka. Jedno hnusné, obtěžující a druhé fajné a dokonalé. Zpracovat tuhle informaci mi trvalo o fous déle, než pochopit Pythagorovu větu, ale nakonec se úspěch dostavil. 

Řekl jsem také aha a porozhlédnul  se po e-shopech, poněvadž škrablo na odhrabávání sněhu má už svá nejlepší léta za sebou.

Přijde zase zima a bude se snášet "tlatim". To jsou malé vločky. Velkým a mokrým se inuitsky říká  "tlamo". A "tlapa" je prašan. K základu "tla", což znamená sníh, prostě přidáte příponu, a najednou máte padesát různých odstínů vloček.

Tak jsem posbíral červavá jablka, zjistil, co bude k obědu a povídám manželce, aby nebyla smutná: "Neboj, Maruško, už  brzy budou padat tlamy - a budeš v pohodě!"

Netušila, o čem mluvím, tak jsem vše sepsal.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy