Přeskočit na hlavní obsah

Teplo

Kromě nezbytné přítomnosti omáčky u jakéhokoliv pokrmu (včetně krupicové kaše a chleba s máslem), vedeme s manželkou také letitý spor o nutnost existence jednoho ročního období. Léta. Má žena ho prostě nesnáší. 

Přimhouříme-li oči a vezmeme-li na milost teorii reinkarnace, pak je zjevné, že já jsem potomek nějakého afrického Křováka či australského domorodce, který má parno rád, i když občas nadává. 

Manželka je ovšem vysloveně zimní tvor. Soukromě ji přezdívám Ledovou královnou a vypadá to, že v minulém životě byla Eskymák. Pardon - Inuita. To je národ, který údajně má více než padesát výrazů pro obyčejný sníh. Což samozřejmě pravda není, ale zní to krásně. Tenhle mýtus vznikl omylem, poněvadž všechna nová slova v eskymáckém jazyce jsou tvořena tak, že se k základnímu slovu přidá přípona. Inuitšina má přes 400 přípon, ale jen jednu předponu!  

Čeština je sice také mrcha, ale zkuste si na první dobrou nahlas přečíst tohle slovo pocházející z grónštiny: "aliikusirsuillammassuraanirartassagaluarpaali." Základ slova má neuvěřitelných devět přípon - a já vám neřeknu, co to znamená. Hledejte.

Platí prostě, že tuny bílého svinstva na place, deset pod nulou a obláčky zkondenzovaného dechu vycházející z úst, ji učiní šťastnou. Zatímco já uklízení sněhu považuji za jednu z nejzbytečnějších lidských činností, protože i v našem pásmu postačí být trpělivý a vyčkat, až vše roztaje, ona mě honí ven, abych vyrobil chodníčky.

Zvláštní ale je, že musíme minimálně jednou za rok do Řecka nebo Chorvatska, kde o sněhu sice slyšeli, ale považují ho za mýtus, a tam je také šťastná. Jednou jsem si hodlal tuto nejasnost dát do souvislostí a tak se napřímo zeptal, což se v manželství dělat nemá. 

Povídám: "Mamuš, jak to přijde, že máš ráda zimu, a  přesto furt někde trajdáme po mořském pobřeží?"

"To je jiné horko!" Odvětila, koupila si fešný klobouk a považovala záležitost za uzavřenou.

Aha.

Takže existují dvě různá horka. Jedno hnusné, obtěžující a druhé fajné a dokonalé. Zpracovat tuhle informaci mi trvalo o fous déle, než pochopit Pythagorovu větu, ale nakonec se úspěch dostavil. 

Řekl jsem také aha a porozhlédnul  se po e-shopech, poněvadž škrablo na odhrabávání sněhu má už svá nejlepší léta za sebou.

Přijde zase zima a bude se snášet "tlatim". To jsou malé vločky. Velkým a mokrým se inuitsky říká  "tlamo". A "tlapa" je prašan. K základu "tla", což znamená sníh, prostě přidáte příponu, a najednou máte padesát různých odstínů vloček.

Tak jsem posbíral červavá jablka, zjistil, co bude k obědu a povídám manželce, aby nebyla smutná: "Neboj, Maruško, už  brzy budou padat tlamy - a budeš v pohodě!"

Netušila, o čem mluvím, tak jsem vše sepsal.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...