Přeskočit na hlavní obsah

Štědrý den

Ruku na srdce. Kdo z vás si pamatuje všechny vánoční svátky, které kdy v životě prožil? 

Mně bude příští rok šedesát let, což je věk, kdy začíná člověk rekapitulovat svůj život, poněvadž už má víc za sebou než před sebou. 

Také se říká, že Vánoce jsou období výjimečné, takže každý Štědrý den by měl lidem natrvalo utkvět v paměti. 

Nevím jak vy, ale já si pamatuji lautr prd.

Statisticky úspěšnější bývají v mém případě července či srpny, kdy také nesněží a je alespoň světlo. 

Vlastně si živě pamatuji jedny jediné. Psal se rok 1978 a pod bohatě nazdobeným stromečkem jsem objevil kufříkový psací stroj značky Consul, o jehož existenci jsem věděl už od konce listopadu. V našem rodinném domku totiž neexistovalo místo, které bych neměl pod kontrolou, takže vánoční překvapení jsem identifikoval hned druhý den po nákupu. 

Čímž byla existence Ježíška definitivně vědecky vyvrácena, poněvadž součástí balení byla i účtenka z tehdy státního podniku Klenoty. Proč tenhle obchod prodával zrovna psací stroje, je pro mě dodnes záhadou. Kdybych víc četl sebrané spisy Marxe a Engelse, možná bych odpověď našel, ale já tenkrát ulítával na Ábíčku a zbožňoval Dänikena. 

Mimozemšťani jsou všude.

A tak mě Vánoce naučily psát všemi deseti. V moderní době dovednost k nezaplacení  - a tento status napsaný za čtyři minuty je důkazem, jaký jsem frajer. Alespoň co se klávesnice týče. 

Kecám. 

Ještě jedny vánoční svátky mám hluboko pod kůží. V roce 1969 se dva borci prošli po Měsíci. Dokonce ani socialistická státní televize tuhle událost neututlala. Můj děda, pravověrný komunista do morku kostí, půl roku trucoval a s nikým nemluvil, protože doufal, že první na něm bude Gagarin. Nebo jiný sovětský hrdina. Těžce to nesl a všem vyprávěl, že jde o nějaké podivné šméčko. Možná byl jeden z prvních konspirátorů na planetě, jenže YouTube neexistovalo, takže to věděla pouze naše ulice. 

O několik měsíců později vydal můj oblíbený časopis ABC vystřihovánku přistávacího modulu Apolla 11. Zbastlil jsem ho na verandě, kam mě děda vyhnal, aby mu lepidlo zvané Kanagom nesmrdělo pod nos. 

A pak už si pomatuji pouze letní zážitky, a to velmi plasticky. Lovení čolků a pěkných spolužaček. První ňadro v ruce a tak podobně. 

Takže mě napadla hloupá a hříšná myšlenka. Co kdybychom všechno udělali naopak? Budeme žít 364 dnů v roce, jako kdyby byly Vánoce. A ten jeden jediný den prostě vynecháme. Obdarujeme jeden druhého láskou, pozorností a účastí a vyprdneme se na datum v kalendáři. Každý den bude svátkem. Svátkem života a lásky a připomenutím, že Kanagom už nikdy potřebovat nebudeme, abychom si mohli splnit své sny.

Protože Kanagom tuhnul až po deseti minutách. Dnes máme k dispozici vteřinová lepidla. Přilepte se ke svým blízkým hned a nafurt, svátek nesvátek. 

Nic jiného nemáme...

...moment, volá mě manželka, abych šel škrábat brambory a nepsal blbosti na ty internety. 

Tak zase příští rok na shledanou.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...