Nemusíte googlit, pod složitým pojmenováním se skrývá naprosto obyčejné rajče.
Krátký výlet do historie plodu, který bude okupovat náš skleník, nás ale nasměruje k zásadní otázce: Jedná se o zeleninu nebo ovoce?
Aha?
Botanická definice praví, že Solanum je jedlý dužnatý plod jednoleté rostliny. Vše tedy ukazuje na to, že jde o zeleninu. Jenže prvními pěstiteli byli peruánští indiáni a pěstovali ho jako trvalku - a jako trvalku ji také jako okrasnou rostlinu dovezl do Evropy známý objevitel Kryštof Kolumbus. K nejpodstatnějším vlastnostem ovoce patří skutečnost, že jde o trvalku.
Před definitivním verdiktem dodám pár zajímavostí.
Napadlo vás někdy, co má vůbec rajče společného s rájem? Nezakousla se snad pramáti Eva nakonec do jablka rajského?
Buďte v klidu. Nezakousla. Původně k nám rajská jablka přišla z Německa jako Paradiesapfel. Slováci si to jen tak halabala přeložili jako paradajky. Němci ale převzali pojmenování přes latinu z řečtiny, kde Paradies znamenalo nejen ráj, ale i zahradu. Vzato kolem a kolem jsou tudíž Paradiesapfel vlastně zahradní jablka.
Staří Čechové původně říkali rajčatům zlatá jablka, což byl překlad italského pomidoro či pomodoro. Pomidor (помидор) v ruštině zůstal dodnes. Název tomata přišel zase z jiného kanálu, a to od původních amerických pěstitelů Aztéků, kteří rajčatům říkali tomatl nebo tumatl, což přejali Španělé a dovezli je i s tímto pojmenováním do Evropy. Ve francouzštině se ustálilo na tomates, v angličtině tomato, holandsky tomaat, katalánsky tomàquet, norsky a švédsky tomat, portugalsky tomate. A tak dále, zbytek si můžete dohledat. Rajčata jsou vskutku globální pochutina.
To je pěkné, říkáte si, ale jak to tedy je? Jsou rajčata ovoce, nebo zelenina?
Tento věčný spor se nakonec nepokusili rozlousknout botanici, nýbrž právníci. V roce 1893 o závažném dilematu rozhodoval dokonce Nejvyšší soud Spojených států, konkrétně ve sporu Nix vs. Hedden. Problém byl sice zdánlivě banální, jenže v té době měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se totiž tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. Soud vynesl verdikt, že rajče je zelenina. Hotovo. Fajrunt.
Nebo ne?
V roce 2005 se v USA objevil další soudní spor, který dopadl opačně, a od té doby rajčata například v amerických státech Tennessee a Ohio vedou jako ovoce. A mimochodem, zlatá jablka v roce 2011 zařadil mezi ovoce i Evropský parlament, čímž vzal definitivně botanikům vítr z plachet.
Hlas lidu, hlas Boží.
Ať tak či onak, já sám mám jasno. Našemu skleníku i mně je fuk, co si myslí botanici či právníci. Poněvadž zde v polském pohraničí platí následující věta:
„Když jablko, tak rajské, když ženu, tak z Prajzské.“ Obojí mám doma.
Vše ostatní jsou zbytečné malichernosti.
Komentáře
Okomentovat