Přeskočit na hlavní obsah

Střípek z historie

Jednou jsem potkal Waldemara Matušku. Stalo se to v Praze 1, kdy jsem se jako student vysoké školy musel povinně hlásit na místním oddělení vojenské správy, abych byl v evidenci a mohl se zbraní v ruce bránit svou socialistickou vlast. 

Stál jsem přede dveřmi do místnosti, odkud se najednou ozval rozčilený a nezaměnitelný hlas: „Já se vám na nějaký pitomý vojenský cvičení můžu akorát zvysoka vysrat! Jděte všichni do prdele!“

Otevřely se dveře a z nich vyběhl vousáč, jehož jsem často vídával v Československé televizi. V kanceláři přítomní poručíci vypadali poněkud zaraženě. 

Zbytek už je historie. Populární zpěvák opustil vzkvétající socialistickou zemi a skončil ve vyhnanství na zahnívajícím Západě, kde už si nikdy nezahrál padoucha jako ve filmu Limonádový Joe. Také jsem ho už nikdy naživo nespatřil. Ale zážitek to byl.

Měl jsem tenkrát chuť udělat totéž, jenomže jsem byl jenom nedospělé ucho studující matematiku a tělocvik na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. 

Další slavnou osobnost, kterou jsem měl tu čest poznat, se stejně jako já v té chvíli nacházela v Chodově u Karlových Varů. 

Starší z vás si jistě pamatují pořad zvaný Videostop. Moderoval ho jakýsi Rosák a čas od času celá skvadra tvůrců vyrazila do českých měst, aby ho představila takzvaně offline. Bez kamer a režiséra. Čirá improvizace. A osvětlovač a zvukař byli nejspíš ožralí, poněvadž po konci pořadu mi pár lidí hlásilo, že v rozlehlém sále neslyšeli ani hovno.

Seděli jsme tehdy jako obyčejní návštěvníci v kulturním středisku. Moderátor, kterého si nepamatuji, vystoupil na jeviště a položil zákeřnou otázku: „Kdo chce dnes soutěžit?“ Miluji filmy, takže první ruku jsem zvedl já. Ke svému překvapení jsem byl vybrán okamžitě. 

Jedním z porotců byla Eva Hurychová. Tu jsem nějak moc neznal. Prakticky vůbec. Ovšem o židličku bokem seděla vysloveně známá tvář. Velmi populární. Legendární. Heslo „Buď fit!“ si pamatuji dodneška, ale moc se jím neřídím. Další dvě soutěžící, které také projevily odvahu a na pódiu seděly vedle mě, byly dámy neurčitého věku. Ten nesděluji, abych neurazil. 

Dost mě zarazilo, že otázky samotné byly primitivní. Na rozdíl od televizní soutěže až nepatřičně jednoduché. Jsem filmový fanda, takže prakticky každou scénu jsem poznal na první škub. Nepřekvapivě jsem zvítězil, načež jsem měl tu čest podat ruku zpěvačce, o níž jsem netušil lautr prd. 

Neuvěříte, co se stalo. Přidržela mou dlaň ve své ruce nepřiměřeně dlouho, pohlédla do mých blankytně modrých očí (fakticky je mám takové) a řekla: „Byl jste skvělý. Ráda vás zase někdy uvidím.“ Což byl příslib, který jsem jako svobodný muž ocenil, ale promarnil. 

Bohužel, nebo bohudík, už jsme se nikdy nesetkali, takže dnes žiji spokojeně na Prajzské se svou manželkou, která také umí skvěle zpívat a miluje mé modré oči. Kromě jiného, ale v tom se pitvat nebudeme. Jistě chápete.

Ovšem nejkrásnějším zážitkem byl samotný konec pořadu. V onom společenském domě byl k dispozici útulný bar. Barman vypadal trochu jako Ferenc Futurista, ale znal dobře své pappenheimské. Byl úžasný. Nemusel se vůbec ptát a každému, kdo usedl za pult, dopřál pití podle jeho gusta. Frajer. Já obdržel Becherovku, bo pocházím z Karlových Varů. Jak to poznal, dodnes netuším.

Po jednoznačném vítězství v soutěži a potřesení rukou s bezva zpěvačkou jsem usedl na rozviklanou barovou stoličku, obdržel výše zmíněné pití a rozhlédl se. Hned vedle mě po pravém boku seděla známá tvář. S naprosto stejným šňapsem. 

Pohlédli jsme na sebe, zhodnotili naplněnou skleničku a došlo k tomu, čemu se říká se souznění duší. 

„Jsem Miloš,“ říkám, usrkávám legendární tekutiny a podávám muži ruku. „Rád vás konečně naživo poznávám,“ dodal jsem. „Ale víte, musím se k něčemu přiznat. Jsem líný jako veš a to vaše heslo mi přijde poněkud nepatřičné. Lidi mají být v klidu a odpočívat, protože život je krátký.“ Doplnil jsem a čekal na reakci, která na sebe nenechala dlouho čekat.

Postarší borec na mě pohlédl, pozvedl skleničku a povídá: „Máte pravdu. Jenže já tyhle blbosti mám ve scénáři. Napijme se.“ Polknul další doušek bylinného likéru. „Jo, a těší mě. Já jsem Jarda Štercl.“  

Zmazali jsme se tenkrát jako carští důstojníci, takže nejméně tři dny poté jsem fakticky nebyl fit. Od té doby Becherovku nepiju.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

My, ajťáci

V očích široké veřejnosti je takzvaný ajťák podivuhodný tvor. Většinou nás považují za mimozemšťany, což je dost nespravedlivé obvinění.  Ve skutečnosti jsme naprosto obyčejná digitální dělnická třída. Dnes a denně totiž svádíme boj za lepší příští moderní civilizace s přístroji, o jejichž principu fungování dost často netuší nic ani výrobci samotní. Pravda je, že málokterý ajťák přizná na rovinu, že něco neví. Ne že by nechtěl, ale mohl by ztratit glanc a obdivné pohledy sekretářek by se rozplynuly jako pára nad hrncem. "Crrrr, crrrr," zvedám po ránu telefon a přemýšlím, co zase nejde. Kafe si vesele stydne a hlas ve sluchátku sděluje Jobovu zvěst: "Netiskne mi tiskárna!" Polykám doušek, s brbláním se zvedám, docházím na místo konfliktu, vložím nenápadně papír do podavače, aby sekretářka neviděla, a laserová tiskárna si vesele zachrochtá, načež vytiskne tunu papíru ještě z minulého dne. Je síťová. Vracím se na pracoviště, aby káva netrpěla pocitem osamělosti, ale...

Pračka

"Miloši, nejde mi zapnout pračka. Sviňa." Prohlásila manželka, což mě varovalo, protože většinou mi říká láskyplně dědo . Jak dojde na Miloše, visí ve vzduchu průser. Reaguji jako správný ajťák: "Máš kabel v zásuvce?" Odpověď je nepublikovatelná, a tak jdu a zkouším jističe. Cvak - vypnout, zapnout. Nic. Pračka dělá mrtvého brouka a já budu brzy také, pokud problém neodstraním. "Asi už umřela," pravím moudře, "to víš, maká poctivě víc jak osm let a nějaký čip se asi odebral do Křemíkového nebe." To byla chyba, protože má žena Červeného trpaslíka nezná. "Hele, muži, nesmol mě," řekne výhružně, "a dělej s tím něco, nebo půjdeš příští týden do roboty v teplákách." Dělám tedy, co nejlíp umím. Startuji počítač, poté vyhledávač, a lovím e-shopy, které nabízejí kvalitní pračky za rozumnou cenu, nejlépe s dopravou zdarma. Uspěl jsem hned napotřetí, klikám, objednávám, potvrzuji, platím a jsem šťastný, jak jsem problém elegantně vy...

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval na...