Přeskočit na hlavní obsah

Vysvědčení

Pro dědu, který mě vychovával, byly jedničky na vysvědčení samozřejmostí. Za odměnu jsem nedostal nikdy nic. Občas jeden knedlík navíc ke koprové omáčce od babičky, ale musel jsem slíbit, že nikomu nic nepovím. Zmínil jsem se jenom svému pejskovi, což byla chyba, poněvadž mi ho půlku sežral.

Když se mi v pak v jednom nepovedeném pololetí podařilo přinést dvojku ze zeměpisu, poněvadž jsem se zahleděl do předčasně vyspělé spolužačky, obdržel jsem pár facek a fungl nový globus, abych nebyl blbej. Díky němu už vím, kde leží Kuala Lumpur - a je mi také jasnější, že ne vždy je vhodné být ve všem nejlepší.

"Dědo, nejde mi počítač!" vrazila nejstarší vnučka do našeho příbytku a nechala roztelené dveře. Což nesnáším, protože dveře dokořán znamenají emigraci pokojového pejska na nebezpečnou zahradu - a naopak imigraci oprsklého venkovního kocoura dovnitř. Ten je schopen sežrat z rozpáleného sporáku ještě se smažící kuřecí křidýlka a přitom se ani  nezapotit.

V duchu jsem proklel svou šetrnost a zařekl se, že už nikdy nikomu nedaruji repasovaný notebook. Zvažoval jsem možnosti, jak z celé situace vybruslit, protože mi bylo předem jasné, že umřela základní deska a oprava je nerentabilní.

Aha! Za týden bude vysvědčení. Rýsovalo se řešení. Já dědův názor nikdy nesdílel, protože za dobré výkony má být člověk odměněn. Říká se tomu motivace a funguje. Rozhodl jsem se tedy slíbit pořízení nového moderního stroje. S výhradou.

"Koupím ti nový," prohlásil jsem statečně, "ale musíme se na něčem domluvit."
"Jasně, dědo," odvětila vnučka, ale šťastně nevypadala.
"Tak především se naučíš zavírat dveře od naší domácnosti. Protože prosby nezabraly, dám ti korunu vždycky, když přijdeš a dveře zavřeš. Co ty na to?" Zahrál jsem na ekonomickou strunu.
"Beru," nezaváhala ani na okamžik a prošmátrala kapsy, jestli má u sebe peněženku.
Vzpomněl jsem si, že má problém s matematikou, což jí nemám za zlé, a trochu jsem přitvrdil: "Ale když nezavřeš, dáš korunu ty mně."

Plasticky jsem viděl, jak vnučce v mozku šrotuje kalkulačka. Sedmkrát přijdu, zavřu. Devětkrát přijdu, ale nezavřu. Kolik vydělám? Sčítání a odčítání. Inu, škola hrou je nejlepší.

"Souhlas." Řekla po chvíli a dodala: "A co s tím počítačem? Kdy mi ho koupíš?"

Tohle byla zákeřná otázka, protože běžné konto se červenalo samými mínusy, ale zachránil mě fakt, že za týden bude konec školního roku.

V duchu jsem probíral předměty, s nimiž měla celý rok problém, poněvadž s domácími úkoly chodila za mnou nebo za babičkou. Vybral jsem si ten, který jí dělá největší potíže, abych získal čas se trochu finančně nadechnout.

Vzpomněl jsem si, jak neúspěšně bojuje s českým pravopisem, a tvrdé či měkké "i" sází do vyplňovaček stylem sázkaře ve Sportce. Pevný v kramflecích jsem tedy slavnostně slíbil: "Když přineseš jedničku z českého jazyka, nový počítač je tvůj!" Zachmuřila se, odešla a nezavřela, takže mi dluží korunu.

Včera přinesla vysvědčení. 

A co byste řekli? Měla ji tam!

Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Příroda

„Dědo, ve sklepě máme divný bílý a nehybný pavouky! Asi jsou to ufouni.“  Přiběhla nejstarší vnučka a očekávala, že všechno vím a znám, takže dodám promptně vysvětlení poměrně neobvyklého jevu.  „Nepovídej,“ zatvářil jsem se překvapeně, což byla pravda. O bílých pavoucích jsem nikdy neslyšel, ale fakt je, že přírodověda mě ve škole moc nebavila. „Ukaž!“ Řekl jsem. Vyrazili jsme v závěsu s několika dalšími vnučkami, z nichž minimálně dvě nebyly naše, do sklípku hospodářské budovy, kde se ukrývá legendární sedmý schod. Na stropě, jak vidíte na obrázku, viselo porůznu jakési cosi a fakt to vyhlíželo jako nějaký mimozemský tvor. V ponuré místnosti jsem byl nejvyšší, tak jsem zkusmo do jednoho pavoučka šťouchnul prstem a očekával reakci. Dostavila se, ale jiná, než jsem předpokládal. Celé umělecké dílko se mi před očima rozpadlo na prach. „Zvláštní,“ pravím a velmi nerad dodávám: „Fakticky netuším, o co jde. Jdeme ven a na internet!“  Zavelel jsem a na pergole nastartoval nadrozměrný iPad

Naděje

Když jsem v devadesátých letech minulého století jako dělnický kádr vyráběl svítiplyn na Vřesové, prožil jsem poučný příběh. Příběh o nutkání. O frustraci. O těžkém rozhodování. O úlevě. O lidskosti. Ale hlavně o naději. Rád jsem ho u piva vyprávěl každému, kdo byl ochoten naslouchat, protože nese jasné poselství. Odpolední šichta sestávající z rutinních procházek mezi hlučícími obrovskými čerpadly, kde tam a zpátky kolotal hluboce podchlazený metan, byla většinou nudná. Vítaným zpestřením dne tak býval pozdní oběd, umně zabalený i se všemi přílohami ve vysoce pokrokovém alobalovém futrálu, protože budoucnost patří aluminiu. Ten stačilo vrazit do horkovzdušné trouby a za minutku byla pochutina na světě. Babica by výskal radostí. O něco později pak obsah skončil v zažívacím traktu. Systém lidského trávení připomíná pracovní morálku socialistického dělníka. Každá činnost trvá dlouho a výsledek často stojí za prd. V mém případě ale žaludeční šťávy zamakaly jako stachanovec, a tak jsem na

Cizí řeč

Cestování po světě je adrenalinový sport. Především pro člověka neobdařeného jazykovým nadáním. Horko těžko lámu angličtinu odposlouchanou při sledování hollywoodských trháků s českými titulky. Zvládnul jsem hlavně frázi fuck you , ale s ní v cizině moc daleko nedojdete. Naší nejoblíbenější destinací jsou řecké ostrovy. Kouzelné pláže, úchvatná a místy kýčovitá architektura, dechberoucí historie hrdého národa a pohostinní domorodci jsou jednoznačným plusem. Mínusem je pouze jejich květnatá hrdelní řeč, která neznalému nápadně připomíná chronickou krční chorobu. Boj se samotnou řečtinou jsem vzdal kontumačně poté, co jsem se nadrtil pro přežití nejdůležitější fráze: "Mia bira" a "Óchi" . Druhá jmenovaná výrazně šetří turistovu peněženku, protože prosté české "Ne" v Řecku znamená "Ano" . Na Santorini naopak zaperlila má žena, když se ukázalo, že díky globalizaci je možné domluvit se azbukou. Roztomile pošvitořila s ruskou prodavačkou textilního z